Menu  Osman Nuri Sözkesen


1956 yılında Denizli'de doğdu. Ortaokul ve liseyi Denizli'de tamamladıktan sonra,1979 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

1979- 1984 yılları arasında İsviçre’de Zürih Teknik Üniversitesinde inşaat, ABD Hawaii-Honolulu JAIMS İşletme Enstitüsü’nde Japon İşletmeciliği, ardından Japonya Tokyo’da, Sophia Üniversitesi’nde Japon İşletmeciliği yüksek lisans eğitimlerini aldı. Japon İşletmeciliği ihtisası yapan ilk Türk olmasının yanı sıra, Japonca konuşma yarışmasında birincilik aldı. Japonya'da staj yaptığı Fujitsu, Nihon Kokan ve Kanematsu firmalarının ilk hecelerinden oluşan FUNIKA 'yı 1985 yılında kurdu ve Japon İşletmeciliğini Türkiye'de uyarlayan ilk kişi oldu. Funika bir dış ticaret firması olarak başlamasına rağmen çok kısa sürede tekstil dokuma, konfeksiyon, boyama fabrikalarının kurulması ile tam entegre bir tesise dönüştü. Daha sonra otomotiv, inşaat, medya gibi sektörlere yatırım yapılması ile 1996 yılında Funika Holding'i kurarak tüm şirketlerini holding çatısı altında birleştirdi. Mükemmel işletmeciliği evrende ararken UFO ve uzayla tanıştı. Artan UFO ve uzay sevdası, dünyanın 4.UFO Müzesi'nin Türkiye’de kurulmasını sağladı.

2002 yılında JAIMS İşletmecilik Enstitüsü’nün yaptığı ve Topluma Katkı, Profesyonellik ve Öğretilenlerin Uygulama Sonuçları’nı içeren değerlendirmede, 30 yıldaki 20.700 mezun arasında "Seçkin Mezun Ödülü" nü alan üç kişiden biri olmuştur.
‘Sistematik hayal kurma’ adını verdiği bir yaklaşımla oluşan ve yaratıcılığı ticari yenilikçiliğe dönüştüren bir takım kurdu.2006 yılında Funika marka ekibiyle birlikte uzay yolculuklarında en önemli sorunlardan biri olan sıcaktan bunalmaya çözüm getiren ve uzay yolculuğunda elektromanyetik dalgaları geçirmeyen kumaşı ortaya çıkardı. Dünyadaki gelişmeler ışığında yapmış olduğu araştırmalar sonucunda Türkiye’de EV GİYİMİ adını verdiği yepyeni bir kategorinin gelişmesine öncülük etti. Yaratmış olduğu Ev Giyimi kategorisini; evde insana dair ürünler olarak tanımladı. 2008 yılında Ekonomist Dergisi Nuri Sözkesen’i, “Anadolu’nun en iyi 50 iş adamı” arasında gösterdi. 2009 yılında Denizli'de vefat etti, ancak gerisinde bıraktığı 200 adet marka ve patent, inovasyon konusunda Türkiye'ye öncülük etmiş bir şirket kültürü ve sayısız ödül ile Türkiye'de bugün de adından söz ettirmeye ve saygıyla anılmaya devam ediyor.


Sitemizde Kanun Gereği Çerez Politikası bulunmaktadır. Detaylı Bilgi Almak İçin Çerez Politikasını ve Aydınlatma Metnini İnceleyebilirsiniz.