Menu

Sosyal Sorumluluk


Japon İşletmeciliği modelinin Türkiye’deki uygulayıcısı, 38 yıldır en kaliteliyi, en iyi hizmeti sunmayı hedefleyen, dürüst işletmecilik anlayışıyla, önce insan felsefesini ilke edinmiş olan Funika, verimliliğini birçok konuda maksimuma ulaştırmıştır. Doğanın ve çevrenin korunması yönünde çalışmalarda bulunan Funika, Denizli’deki ilk ve tek özel Arıtma Tesisi olan Gümüşsu Arıtma Tesisi'nin en yüksek hisse payına sahip ortaklarındandır. Gümüşsu Arıtma Tesisi, arıtılan suyun yeterince temiz ve standartlara uygun olduğunu ve temiz çıktı olarak çevreye bırakılabileceğini teyit eden belge olan “Emisyon İzin Belgesi”ni alan ilk Denizlili firmadır. Katı atıkların doğaya ve çevreye vermiş olduğu zararın önlenmesi, tekrar kullanımın sağlanması ve çalışanlarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi amacıyla firma içinde “Katı Atık ve Geri Dönüşüm Projesi” oluşturulmuştur. Bu projedeki amaç, çalışanlarımızın da desteğini alarak, doğayı korumak ve çevre bilincini kazandırmaktır.Kurumsallaşma yönünde büyük aşamalar kaydeden Funika, bu konuda da Denizli’ye öncülük ederek Görsel Kimlik dosyalarını oluşturmuş, özellikle de basılı evraklarında belirli bir standardizasyonu sağlamıştır. Funika, markalaşma yönünde sadece “Görsel Kimliği” ile 2000'li yıllarda Türkiye’deki ilk 20 firma arasında yerini almıştır.
Funika Holding grup misyonunda da belirtildiği gibi, amacımız mal ve hizmetlerimizi kullanan tüm insanlara karşı sorumluluk bilincimizi artırmak, bunu yaparken uluslararası normlardaki işletme ve kalite anlayışıyla hareket etmek ve herkesin ekonomik refahını ve yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu sorumluluk bilincimizle, toplumsal konularda halkımızı bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

İleriye dönük düşünce anlayışından hareketle geleceğe yönelik projelerde yer alan Funika; toplumun bilinç düzeyinin yükseltilmesi ve geleceğe hazırlanması için de yatırımlarda bulunmaktadır. Ocak 2002`de bu amaçla İstanbul`da dünyanın 4. Uluslararası UFO MÜZESİ`ni kurmuştur. 3 yılda 80.000 kişinin gezdiği müze, Haziran 2005 itibariyle Denizli`de faaliyetine devam etmektedir. Bu müzede, bilim adamları ve uzmanların ufolar ve uzaylılar ile ilgili görüşleri, yaşanmış olaylar, maketler, canlandırmalar, gösteri ve konferans salonu, yüzlerce kitap ve 400 saatlik video çekimini içeren kütüphane ve ufolar ile ilgili detaylı bilgiler bulunmaktadır.2000 ve 2001 yıllarında İstanbul’da yapılan UFO Kongrelerine de ana sponsor olunmuştur. Bu kongrelerde, Harvard Üniversitesi başta olmak üzere, dünyanın saygın üniversitelerinden değerli bilim adamları dünya dışı zeki yaşam ve UFO gerçeği ile ilgili deneyim ve bilgilerini paylaşmıştır. 2009 yılından bugüne UFO Müzesi'nin faaliyetlerine Sirius UFO Uzay Araştırma Merkezi devam etmektedir.Funika'nın bir diğer önemli topluma hizmet projesi de Funika Card çalışmasıdır. Denizli’ye özel ilk ve tek indirim ve taksit kartı Funika Card’ın oluşturulma sebebi, Denizlililerin alışverişlerinde kolaylık sağlamak ve mutluluk yaratmaktır. “Küresel Düşün, Yerel Hareket Et” düşüncesiyle yola çıkılan 6500 kart kullanıcısı bulunan bu proje, 2001 Ekim ayında Peryon Ulusal İnsan kaynakları Projesinde “Topluma Katkı Sağlayan İnsan Kaynakları Projesi” dalında Juri Özel Ödülünü almıştır.

Funika Holding gerek çevreye, gerek topluma gerek Denizliler’e gerekse de çalışanlarına vermiş olduğu önem ile Denizli’nin en saygın firması olma vizyonunu gerçekleştirmiştir. Eğitimin sürekliliğine inanan Funika, bünyesinde kurmuş olduğu Eğitim Yöneticiliği organizasyonu ile mesleki ve kişisel gelişime yönelik eğitim imkanlarını sağlamaktadır. Yılda 25 adam/saat eğitim hedefini gerçekleştirmiştir. Ayrıca firma kütüphanesinde çalışanların yararlanabileceği 3000’e yakın kitap bulunmaktadır.Çalışanlarımıza yönelik çeşitli kitapçıklar hazırlanmakta, süreli yayınlara abonelik sağlanmakta, her 3 ayda bir dağıtımı yapılan kurumiçi dergi ile firma etkinlikleri, firmadan haberler personelimizle paylaşılmaktadır."İşi, en iyi yapan bilir” prensibi ile oluşturulmuş olan Öneri Sistemi ile çalışanların yapmış oldukları işler ve veya firmamız ile ilgili iyileştirmeye yönelik projeleri, önerileri incelenmekte, yıl sonunda yapılan Onurlandırma ve Ödül Törenlerinde başarılı projeler ödüllendirilmektedir. Önce insan felsefesinden hareketle Japon İşletmeciliği’nin Türkiye’ye uyarlanmış yönetim modelini benimseyen Funika’da kararlar aşağıdan yukarıya doğru alınmakta olup, önemli kararlar aylık genişletilmiş toplantılarda alınmaktadır. Yönetim Kurulu Başkanının da tek oy hakkı olduğu bu sistem, Funika’da 32 yıldır başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Japon Sistemi’nin bir diğer önemli parçası olan “Uzun Süreli İstihdam” uygulaması da başarılı olarak sürdürülmekte, belirli yıllar içerisinde firmada çalışan personel, “Ödül ve Hediye Yönetmeliği” çerçevesinde belirlenmiş olan kıstaslara göre onurlandırılmaktadır.

Tertip Düzen ve Temizliğe büyük önem veren Funika, uygulamakta olduğu 5S çalışmaları ile hem çalışanların bilgilenmesi hem de topluma karşı olan görevlerin yerine getirilmesi yönünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Fazlalıkların gerektiğinde atılması, aynı kategorideki malzemelerin sınıflandırılması, bir standardizasyonun sağlanarak bunun sürdürülmesi olarak kısaca tanımlanabilecek olan 5 S uygulamaları ile firmamızdan başlayarak,çalışanlarımızın, ilimizin ve toplumun bir düzen bilincine erişmesi ve bunun korunması amaçlanmıştır.


Kalite insana saygı ile başlar. Çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin ve topluluğumuzun mutluluğu önceliğimizdir.
"Mutluluk Üretiyoruz, Tam 32 yıldır…”

Sitemizde Kanun Gereği Çerez Politikası bulunmaktadır. Detaylı Bilgi Almak İçin Çerez Politikasını ve Aydınlatma Metnini İnceleyebilirsiniz.